Tak, niekoniecznie wyżej wymienione zawody „pomagaczy” różnią się tym, że mają „jedną nóżkę bardziej niż drugą”, jak w starym dowcipie z długą brodą. Różnice są znaczące i warto wiedzieć, kiedy i do kogo zwracać się o wsparcie. Wszyscy zajmują się pomocą psychologiczną, „ratują” gdy niedomagają nasze emocje i gdy mamy utrudniony kontakt ze sobą i światem zewnętrznym.
Psychiatra, to lekarz medycyny o specjalizacji psychiatrycznej. Ma uprawnienia do diagnozowania, leczenia chorób i zaburzeń psychicznych. Jako lekarz, zajmuje się głównie farmakoterapią, to znaczy, że ma uprawnienia do dobierania i przepisywania leków.
Psycholog, czyli kto?
Psycholog, to ktoś kto ukończył studia magisterskie z zakresu psychologii. Psycholog może przeprowadzać badania psychologiczne, korzystając z narzędzi, które poznał na studiach – ankiet, testów, kwestionariuszy, wywiadu. Na ich podstawie może postawić diagnozę. Studia psychologiczne nie przygotowują jednak do prowadzenia procesów psychoterapeutycznych.
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta, to osoba po studiach humanistycznych (niekoniecznie psychologii), która ukończyła 4-letnie szkolenie specjalistyczne, w wybranym przez siebie nurcie psychoterapeutycznym. Psychoterapią mogą też się zajmować osoby w trakcie szkolenia, pod ścisłą superwizją swoich nauczycieli. 4-letnie szkolenie obejmuje nabywanie wiedzy teoretycznej, praktycznej, staż kliniczny, superwizję i własną psychoterapię.
Counsellor – to tajemnicze słowo określa osobę o kompetencjach zbliżonych do psychoterapeuty. Nie upowszechniło się dotąd w Polsce i niestety nie jest znane. W Polsce counsellorów szkoli na przykład Centrum Counsellingu Gestalt. Counsellor to ktoś wykwalifikowany, do udzielania szeroko rozumianego wsparcia psychologicznego człowiekowi szukającemu pomocy, albo poszukującego własnych dróg rozwoju, odpowiedzi na pytania egzystencjalne, sposobów radzenia sobie w sytuacji kryzysu życiowego. Pozwala uzyskać szerszą świadomość własnych emocji, potrzeb i relacji. Pomaga dostrzec i rozwinąć własny potencjał. Nigdy nie daje rozwiązań, nie doradza, szanując niepowtarzalne potrzeby i możliwości jednostki.
Od 15 lat zajmuję się counsellingiem Gestalt. Jest to moja ścieżka wspierania ludzi w ich problemach indywidualnie, w parach i w rodzinie. Prowadzę warszaty rozwoju osobistego, treningi, szkolenia.