Starucha, wiedźma, krona – czyli podróż do wnętrza

Przedwieczna starucha

Jest takie angielskie słowo, które w polskim nie ma właściwie swojego odpowiednika – Crone. Kiedy spytać słownika, co ono oznacza, można znaleźć – baba, starowina, kumoszka – wszystkie deprecjonujące. To niesamowite, jak bardzo zubożony jest językowy obraz kobiecej mądrości, dojrzałości i starości. W polskim, kobietę, która ma wnuki, nazywa się babcią. Babcia kojarzy się z ciepłymi kapciami, wygodnym fotelem, szalem, szarlotką. I choć obraz babci zmienia się w ostatnich latach, nie oddaje on pełni możliwości kobiecej dojrzałości. Kobieta nie może być w swojej mocy, bowiem staje się niebezpieczna – posiadła bowiem Wiedzę, zdobywaną całą swoim życiem. Nie mądrość, z książek, tylko Wiedzę – doświadczenie nabywana latami życia, popełniania błędów, próbowania, upadania i powstawania. Cierpienia i radości. Miłości i nienawiści. Bólu i rozkoszy.
Krona – przedwieczna starucha – ta, która Wie, wiedźma. Uosabia część specyficznej kobiecości.

Cykl kobiecości

Kobiecość dzieli się na 4 etapy – dziewicy, matki, dojrzałej kobiety i staruchy. Jak w cyklu księżycowym. Dziewica, to czas rosnącego księżyca, matka to pełnia księżyca, owulacja, płodność (w niektórych kulturach mówiło się „połknąć księżyc” na zajście w ciążę… przepiękne określenie, na pęczniejący brzuch.) Kobieta dojrzała, zwana czasem czarodziejką, po przedza Ją… Wiedźmę. Kobietę czarnego księżyca. Po cyklu menstruacyjnym oszczędza swoją energię, nie wydatkowując jej na zewnątrz, zagłębia się w swoje wnętrze. Na każdy etap przypada faza księżyca, albo pora roku. Dziewica, to wiosna. Matka to lato, brzemienne plonami. Dojrzałość to jesień, z całym bogactwem. Starucha to zima…

Zatrzymanie i zmiana kierunku

Krona jest jak zima. Cicha, spokojna. W bezruchu. Długie zimne noce, krótkie dni. Chłód spowalnia. Zamraża.  Brak energii sprawia, że obserwuje. Samym swoim byciem pozwala ewoluować wydarzeniom. Pojawia się w baśniach – spotyka ją bohater/bohaterka na swojej drodze. Czasem potrzebuje pomocy. Czasem służy radą, pozornie bez sensu. Ale ona Wie. Ten, kto jej słucha, dobrze na tym wychodzi.

Czarny księżyc

Ciemny księżyc, czas menstruacji, wycofania się z życia, odpoczynku. Dbania o siebie i o swoją energię. Oczyszczenia. Puszczania tego, co minione. Krona mówi – wystarczy… Dość. Odpocznij. Bądź kim jesteś. Puść. Akceptuj. Kochaj. Nic nie trzeba zmieniać. Pozwól rzeczom po prostu się dziać.

Pulsowanie życia

Obserwuję w sobie mądrość kobiecości i naturalnych cyklów. Menstruacje, ciąże, porody, połóg.  Patrzę jak pulsuje świat i pory roku a ja wraz z nimi. Przyglądam się tańcowi księżyca na niebie i tańczę z nim. Pulsuję z nim, w rytm bicia serca, oddechu i mądrości ciała, które zawsze wie, czego mi trzeba.

Jak współpracować z energią Wiedźmy?

 • Poddaj się – wtedy wszystko się wydarzy.
 • Bądź cierpliwa i ufaj.
 • Nie walcz, by coś się wydarzyło.
 • Podążaj za każdą sposobnością.
 • Odpoczywaj podczas menstruacji, by doświadczyć darów Krony.

Jakie dary ma dla Ciebie Krona?

 • Przewodnictwo Twojej duszy i intuicji.
 • Odkrywanie głębokich prawd i mądrości.
 • Puszczanie przeszłości, tego co  minione i pozostawianie obciążeń emocjonalnych za sobą.
 • Zdolność do wybaczania i odbudowywania relacji poprzez miłość  i akceptację.
 • Akceptowanie siebie takiej jakiej jesteś.

Chciałabym przywrócić Kronie jej miejsce w społeczeństwie. Chciałabym, by starość była normalna, akceptowalna, żeby była taką samą częścią życia jak inne – taką, która coś daje, czegoś nie daje i coś zabiera. Każdy etap ma dary  i wyzwania. Ostatnia część życia, ma ich równie wiele, jak poprzednie. A może nawet więcej. Ma wiele do dania – jeśli tylko zechcemy słuchać… zamiast liftingować, odsysać, podnosić, udawać, że starość nas nie dotyczy. Dotyczy. Większości z nas.  Przyjmijmy ją z wdzięcznością…

Podczas pisania tekstu korzystałam ze strony Mirandy Gray : The Womb Blessing Attunement

Zobacz także

2 komentarze

 1. Dziś przez “przypadek” trafiłam na Pani stronę. Przyciągnęła mnie jabłoń, bo to drzewo, które jest mi bardzo bliskie. I od rana nie mogę się oderwać od Pani bloga. Ogromnie dziękuję za czułość życia, mądrość, opowieści, cytaty i książkowo-filmowe polecajki. Jestem oczarowana. To jest to, co karmi duszę.

  1. Pani Kingo, bardzo dziękuję za ciepłe słowa! Dużą radość sprawia mi (ś)wiadomość, że moje teksty są czytane i dają komuś coś dobrego. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *