„Złość ma szlachetna eksploduje jak Etna” czyli jak radzić sobie z emocją

katowice psychoterapia

– Przywieźli wulkan – mówi konspiracyjnym szeptem portier, witając mnie w progu biblioteki.
– Słucham? – pytam nieco zaskoczona, z przekonaniem, że się przesłyszałam.
– Wul-kan…

Moim zdumionym oczom ukazuje się… wulkan… Makietę ustawiono w kącie holu. Podobno w sali koncertowej urzęduje ekipa filmowa, która wielką tajemnicą otoczyła swoje działania i nie chcą puścić pary z buzi o scenografii i scenariuszu produkcji. Patrzę w bezdenną otchłań Amon Amarth (tak pięknie nazwał Tolkien Górę Przeznaczenia, wulkan, w którym zniszczony został Pierścień) i zastanawiam się, jakie znaczenie niesie dla mnie ten niezwykły komunikat. Wulkan to symbol kontaktu świadomości z podświadomością. Wypływu z czeluści mroku – światła. To symbol głębokiej transformacji. Podobnie, jak w znaczeniu tarotowej Wieży – która musi runąć, bo powstała z iluzji i kłamstwa. Zburzy ją głos Boga. Wybuch wulkanu, to Twoje własne dzieło. Twoje ukryte emocje, tłumione zbyt długo. Które wybuchając niszczą na swojej drodze wszystko. Jak w tekście Jana Kaczmarka „złość ma szlachetna eksploduje jak Etna”.

Czy Twój głos jest gotów, by zburzyć iluzję spokoju? Czy potrafisz wyrazić swoją złość. Czy z bulgotaniem gorącej lawy pozwolisz jej opuścić Twoje zmęczone naporem ciało? Złość to cudowna emocja, uwierzysz? Jest absolutnie niezbędna do stawiania granic. Skąd będziesz wiedział, że ktoś przekracza Twoje granice? Poczujesz złość. Jak będziesz mógł ich bronić? Wykorzystując tę energię – w asertywny sposób, jeśli tylko zechcesz się tego nauczyć. Bez kontaktu ze złością trudno o swobodę seksualną, trudno o kreatywność. Choć może trudno w to uwierzyć – znajdują one wszystkie energię w dole brzucha by wybuchnąć jasnym płomieniem.

Tłumiona złość zaciska szczęki, usztywnia dłonie i „zaciska” ciało. Możesz uwolnić ją w sztukach walki ale też w tańcu czy śpiewie, w rysunku. Mały Książę regularnie czyści swoje wulkany, dzięki czemu palą się „czysto, równo i bez wybuchów”. Czy oczyszczasz się?

– Dzisiaj chcę Ci opowiedzieć o tym, jak bardzo wkurwiłem się na szefa! – mówi podniesionym głosem.
– Oho – będziemy czyścić wulkan – uśmiecham się.
– Co??
– Nic nic – opowiedz o szefie. Później ci wyjaśnię.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *